
V preteklih tisočletjih, ko je snežnica Kaninskega pogorja iskala najkrajšo pot k tlom, je izdolbla prepleten sistem brezen in jam, zaradi katerih notranjost Kanina danes spominja na notranjost švicarskih sirov. Tu se vsako leto srečujejo speleologi, ki radovedno raziskujejo in preučujejo nastale pojave.
Siga (voda, nasičena z apnencem) se nabira tudi v manjših bazenih. Zaradi nje je jamarstvo umazan šport;)
V Aktivnem planetu vam želimo predstaviti zanimivosti gorskega jamarstva.
Srnica
Podajte se v našo najbolj znano podzemeljsko raziskovanje. Čisto jamarstvo. Začnemo v bližini čudovitega potoka Gljun. Vhod je skrit v steni. Plazimo in hodimo skozi zanimiv sistem rovov in dvoran, ki nam kdaj pa kdaj v svoji ozkosti vzamejo zrak, nato spet dovolijo, da začutimo podzemni prostor. Kakšen labirint! V njem se na nekaterih delih zanesemo na vrv, ki nam omogoči lažje prebijanje. Kar nekaj sreče je potrebno, če želite ohraniti svoje noge suhe. Rov pripelje k neskončnemu številu fosilov. Ta srca ne znajo lagati in tako se zaljubite v Srnico. Obraze vam poboža topel zrak. Uzremo luč. Stopimo do okna v njenem »gobcu«, ki je 40 metrov visoko v steni. Za piko na i poskrbi adrenalinski spust nazaj na varna tla.
Izlet nam vzame 3 do 4 ure.


Mala Boka
Malo pred velikanskim slapom Boka najdemo dobro skrit vhod v jamo. Raziskovalci, ki prvič obiščejo ta prostor, ga verjetno ne bodo mogli uzreti. Očem je več kot dobro skrit.
Takoj, ko vstopimo, se pred nami odpre večji prostor. Nadaljnjo raziskovanje nam predstavi nekaj stalagmitov in stalagtitov. Velike dvorane, z neskončnimi okni, so lepo akustične. V Mali Boki najdemo površine za preprosto plezanje navzgor in navzdol. Ovinek navzdol nas pripelje pred dolgo ploščad. Prispemo do majhnega jezera. Tu malo postanemo in že se vračamo nazaj k vhodu.
Izlet nam vzame 3 do 4 ure.

Foto: Roald Bruil Roli

Foto: Roald Bruil Roli

Fosili, Foto: Roald Bruil Roli

Foto: Roald Bruil Roli

Foto: Roald Bruil Roli

Fosili, Foto: Roald Bruil Roli
Foto galerija gorskega jamarstva: